Go To Page Bottom

Lt Col R H Baldwin, DSO*

Lt Col R H Baldwin, DSO*.

Commanded 2nd Bn The East Surrey Regiment from 9th July 1919 to 10th June 1922.

Raymond Henry Baldwin was born on 29th March 1872. He was commissioned in The East Surrey Regiment from Militia on 2nd June 1894 and joined the 1st Battalion in India. From October 1901 to December 1906 and from January 1908 to August 1914 he was employed with The King's African Rifles and took part in both Somaliland expeditions at the beginning of the century. On return to UK in 1914 he was appointed second-in-command of the 7th Battalion and in September 1914 was appointed to command the 9th Battalion. In April 1915 he was transferred to command the 7th Battalion which he led until 30th Novembeer1917 when he was wounded and captured. He commanded 51st Bn The Queen's Royal Regiment from February to July 1919. He then was appointed to command 2nd Bn The East Surrey Regiment with whom he served in UK, Turkey and Ireland until June 1922. For his fine leadership of the 7th Battalion he was awarded the DSO in 1916 and a bar in 1917. He was twice Mentioned in Despatches and appointed a Knight of the Order of St Maurice and St Lazarus (Italian). He retired from the Army on 10th June 1922 and ceased to belong to the Regular Army Reserve of Officers on 29th March 1927 on reaching the age limit.

He died on 23rd February 1949 aged 76.

For obituary see the Journal of The East Surrey Regiment Vol III No4 May 1949 page 147.

It appears from the obituary that he had changed his name to "Campbell-Baldwin

Previous page

Badge

Back to list

Badge

Next page