Go To Page Bottom

Brigadier R A Boxshall

Brigadier R A Boxshall.

Commanded 1st Bn The East Surrey Regiment from 3rd September 1939 to 23rd May 1941 when he was promoted to command a Brigade.

Reginald Alfred Boxshall was born on 23rd August ,1896 and was educated at Cheltenham and the RMC Sandhurst. He was commissioned in The East Surrey Regiment in March 1915 and joined the 2nd Battalion in France in June 1915 with whom he served in France, Salonika and Turkey. He was appointed adjutant in 1918. For his services in the 1914-18 War he was Mentioned in Despatches and awarded the Order of Redeemer of Greece (5th class). After the war he continued to serve with the 2nd Battalion in UK, Turkey and Ireland. From 1927 to 1931 he was adjutant of 23rd London Regiment and from 1931 to 1938 he was with the 1st Battalion in India and Sudan except for the period October 1934 to December 1935 when he was employed as an adjutant in the Auxiliary Forces India. In November 1938 he was appointed to command the Depot and formed the ITC at Kingston. On the 3rd September 1939 he was appointed to command the 1st Battalion which he took to France in October and after heavy fighting in 1940 brought the Battalion back to England via Dunkirk. He was again Mentioned in Despatches for his fine leadership. In May 1941 he was promoted to command 206th Infantry Brigade. From then until his retirement on 22nd February 1949 he had a succession of Brigadier's commands.

He died on 11th January 1984.

For full details of his service see Vol.III No.4 page 166 of the Journal of The East Surrey Regiment.

For obituary see The Queen's Royal Surrey Regimental Association Newsletter No.35 May 1984 page 14.

Previous page

Badge

Back to list

Badge

Next page