Brigadier Herbert Charles Millman OBE DL, 1984-1989

Born in London in 1928, Brigadier Charles Millman was educated at The City of London School. He joined the Army as an Indian Army Cadet in December 1945 and was commissioned into The Queen's Royal Regiment (West Surrey) on 15th July 1948, joining their 1st Bn in Germany; later he was Adjutant at the Regimental Depot, Stoughton Barracks, Guildford.

In 1953 he was a GSO3 in GHQ East Africa Command where he was Mentioned in Despatches for his part in operations against the Mau Mau.

In 1955 he returned to UK as Adjutant of 6th Bn The Queen's Royal Regiment (TA) and in 1958-59 attended the Royal Military College of Science and The Staff College. In 1960 he became a DAAG in the War Office and two years later joined the 1st Bn Queen's Own Buffs, (The Royal Kent Regiment) in Colchester.

In April 1964 - as Brigade Major of 99 Gurkha Bde in Malaysia - Brigadier Millman was again Mentioned in Despatches and was also awarded the Malaysian 'Ali Mangu Negara' for his services in Borneo. In June 1965 he became DAA & QMG at HQ 39 Inf Bde in Northern Ireland.

Following a course at the JSSC (1966-67), he was appointed Second-in-Command of 1st Bn The Queen's Regiment and a year later he took over command of the battalion. In June 1970 he was appointed OBE for distinguished services whilst his battalion was operating in Londonderry.

Brigadier Millman's next appointment was as GSO1 on the DS at Staff College and in October 1972, he became Chief Instructor (Colonel) at the Sudan Staff College in Khartoum; for his success in setting up that College, he was awarded the 'Gadara'.

From January 1974 until 1976 he was Colonel AQ at HQ 4 Armoured Division in BAOR and then went to Aberdeen University for a year on a Defence Fellowship. Promotion to Brigadier and appointment as Director of Administration Planning at the MOD followed (during which he was responsible for setting up the necessary equipment when the Army became firemen during the latter's National Strike).

On 4th August 1978 he was appointed Divisional Brigadier at Bassingbourn and on 1st January 1979, Deputy Colonel of The Queen's Regiment. In October 1980 he was appointed ADC to The Queen.

He was Colonel, The Queen's Regiment from 1984-1989.

On retirement in October 1982, Brigadier Millman became Regional Organizer (Southern Region) for The Army Benevolent Fund. He was a Freeman of the City of London.

During his tenure as Colonel he was created a Knight Commander of the Order of Dannebrog (Denmark) and a Knight of the Order of Orange Nassau (Netherlands).

He died on 20th February 2003, aged 75.

© The Queen's Royal Surrey Regimental Association.